דף הבית » שירות ללקוח » מאמרים
טפסים | תלונות הציבור | מיגונים | מאמרים | קישורים | מבצעים ללקוחות

תנאים לקבלת רישיון צמ"ה

06/11/2014

מפעילי כלי רכב הנדסיים ומכניים (צ.מ.ה) חייבים במעבר קורס מיוחד כתנאי לקבלת הרישיון

במקור מאתר: www.shalhevet.co.il

 

בעקבות תקנה חדשה, יחויב לראשונה כל מפעיל חדש של רכב הנדסי או מכני לעבור קורס מיוחד בהפעלת הכלי ולקבל היתר מיוחד לנסיעה בו וההיתר יירשם ברישיון הנהיגה של המפעיל.

עד כה מי שביקש להפעיל מכונה ניידת או כלי הנדסי נדרש לעבור הדרכה קצרה ולא פורמאלית על כלי העבודה, במסגרת החברה או המפעל שבה הועסק. כלים אלה כוללים בין השאר מלגזות, דחפורים, מחפרים, מפלסות, מכבשים, שופלים, משאיות כבדות להובלת עפר וכלים מכניים לסלילת כבישים.

שר התחבורה ציין כי המחסור במפעילי צ.מ.ה בעלי רישיון נהיגה מתאים גרם לכך שרבים מהעוסקים בתחום מפעילים כיום כלים מכנים כבדים, ללא היתר מתאים, כנדרש בתקנות התעבורה ומסכנים בכך את עצמם ואת הסובב אותם. "הקורס החדש יאפשר למפעילים להרחיב את הידע שלהם על הכלים ההנדסיים ולהתמודד טוב יותר עם מצבי חרום אפשריים" הוסיף כץ

במסגרת התקנה החדשה יחויב כל מפעיל מכונה ניידת לעבור קורס מיוחד בן 34 שעות, כתנאי לקבלת ההיתר. הקורס יכלול 10 שעות לימוד עיוניות ו- 24 שעות מעשיות שבהן ישתלמו המפעילים על הכלים השונים. בין הנושאים שילמדו: בטיחות בתעבורה, מבנה המכונה ומערכותיה, התנסות במצבי חרום, דיני תעבורה, נוהלי הפעלת רכבי צ.מ.ה, ביצוע עבודה בשטח, וסימון ותיחום אזורי עבודה.

בתום הקורס ידרשו התלמידים לעמוד בהצלחה במבחן עיוני ומעשי, כתנאי לקבלת הרישיון בקורס רשאי להשתתף כל מי שמחזיק ברישיון נהיגה לרכב פרטי או רישיון נהיגה לטרקטור שגילו   17 שנים לכל הפחות. הקורס הראשון למפעילי מכונות ניידות יפתח ב- 15 ביולי בביה"ס הדסה נעורים שליד כפר ויתקין.

יצוין כי מי שהפעיל מכונה ניידת לפי סוג רישיון הנהיגה (רישיון נהיגה לרכב פרטי או טרקטור עד 14 טון ורישיון למשאית עד 15 טון) יוכל להמשיך ולהפעיל את הכלי עד לחודש יוני 2012, לאחר מכן יחויב לעבור קורס כתנאי לקבלת ההיתר.

יצוין כי חובת הקורס לא תחול על מי שהחזיק היתר על פי תקנת המעבר או בעל רישיון נהיגה למשא כבד לפני 22.6.2010.

חזרה לרשימת המאמרים


עיצוב: סטודיו אבי שטראוך  |  פיתוח: reVision